Novo Brdo

Milenko Pekić
NOVO BRDO
-
Istorija
Nedaleko od Prištine, na vrhu Male planine na nadmorskoj visini preko 1100 m, nalazi se NOVO BRDO, jedan od najznačajnijih i najbogatijih srednjovjekovnih gradova Kosova i Metohije, koji se u istorijskim izvorima prvi put spominje 1319. godine (naredni je podatak iz 1326.).[1] NB je...Pročitaj više »
O molitvenom tihovanju

Avram Solarić
O MOLITVENOM TIHOVANJU
mistika vs. dogma
Ako ti počastvuješ Hrista i primiš...Pročitaj više »
Isihazam Grigorija Palame: umna molitva kao mogućnost neposrednog Bogopoznanja u Hristu

Rastko Mišina
Isihazam Grigorija Palame: umna molitva kao mogućnost neposrednog Bogopoznanja u Hristu
Sukob kao izazov
U četrnaestom veku, u Vizantiji, zgodio se jedan neobičan dogmatski spor, u kome su učešća uzeli jedan atonski monah i jedan kalabrijski filozof, obojica braneći svoja lična polazišta u razrešavanju složenog bogoslovskog problema. U čvorištu...Pročitaj više »
Filozofija pravoslavlja dr Justina Popovića

Ksenija Atanasijević
Filozofija pravoslavlja dr Justina Popovića
Jezivu sudbinu imaju ljudi bez religijskog osećanja. Ta lišenost je, u krajnjoj liniji, istovetna sa nedostatkom metafizičkog smisla koji čoveka srvrgava sa postolja „krune stvaranja”, čineći ga nalik na niža bića. Još više: pomenuta defektnost teško unesrećava onog ko je njome neizlečivo obeležen....Pročitaj više »
Teologija i simbolika ikone

Miloš Janković
Teologija i simbolika ikone
U V O D
Sedmi Vaseljenski Sabor, održan 787. god. u Nikeji, u vreme vladavine Konstantina VI i carice Irine, pod arhipastirskim nastojateljstvom svetog Tarasija Carigradskog, pored usvojenih 22 pravila (kanona) i potvrde kanona i dogmata s prethodnih Sabora u Orosu Vere, između ostalog,...Pročitaj više »
Ikonoborački spor

Miloš Janković
Ikonoborački spor
UVOD
Ikonoborački spor, koji je uz prekide i različite privremene ishode i rešenja po suprotstavljene strane, trajao duže od jednog veka, period je u istoriji vizantijske države kome su mnogi autori posvetili naročitu pažnju. Razlozi za tako naglašen interes su mnogobrojni, a aspekti iz kojih je pitanje...Pročitaj više »
Četiri bogonadahnuta glasa

Miloš Zubac
Poglavlje iz knjige Miloša Zubca „Molitve Desanke Maksimović” (Srpska knjiga, Ruma, 2008). Ovde je dato uz dozvolu autora i izdavača.
Hrišćanska misao i nekoliko bogonadahnutih glasova: Desanka Maksimović, Aleksandra Serđukova, Isidora Sekulić i Ksenija Atanasijević.
Vratićemo se sada u četvrtu deceniju dvadesetog veka – vreme u...Pročitaj više »
Dovde si došla, odavde se vrati

Emilija Cerović Mlađa
Dovde si došla, odavde se vrati
U ona stara vremena, deca vladara odrastahu kao i sva druga deca, igrahu se i učahu čitanju, pisanju i raznim naukama. Ipak, u jednome se razlikovahu od sve druge dece – od najranijeg detinjstva govoraše im o njihovoj odgovornosti prema zemlji...Pročitaj više »
Molitva u srpskoj poeziji

Miloš Zubac
Poglavlje iz knjige Miloša Zubca „Molitve Desanke Maksimović” (Srpska knjiga, Ruma, 2008). Ovde je dato uz dozvolu autora i izdavača.
Molitva u srpskoj poeziji. Osam vekova bogonadahnutog pesništva. Postoji li molitva bez boga? Desanka Maksimović u antologijama religijske poezije.
Početak pisane književne reči kod Srba združen...Pročitaj više »
O glumcu i crkvi

Aleksandra Mandarić
Odlomak iz rada posvećenog odnosu glumca, pozorišta i crkve.
Freska Ruganje Hristu u crkvi sv. Đorđa u Starom Nagoričanu
Kao jedna od najznačajnijih predstava svirača i glumaca u freskoslikarstvu srednjeg veka u Srbiji, uzima se freska Ruganje Hristu u crkvi sv. Đorđa, u Starom Nagoričanu. Može se reći da...Pročitaj više »
Čuvali smo reči u slamarici

Maja Plavšić
Besede ave Justina Ćelijskog kao vid porodičnog nasleđa
Bolje ti je izgubiti glavu,
nego svoju ogriješiti dušu.
Narodna epska pesma Uroš i Mrnjavčevići
U svetu ćete imati nevolje, ali ne bojte se, jer...Pročitaj više »